SunerimesAnt finansinės bedugnės krašto šiuo metu atsidūres Kipras, paskui save tempiasi ir visą Euro zoną. Į sudėtingą situaciją dėl neatsakingos bankų politikos patekusiam Kiprui, šią savaitę buvo skirtas 10 milijardų Eurų kreditas, kuris šalį pasiekti turėtų jau artimiausiomis dienomis. Nors suma ir yra milžiniška, tačiau ir jos nepakako, tam, kad būtų išgelbėti visi šalies bankai. Bendru Europos finansų ministrų sutarimų buvo nuspręsta likviduoti "Laiki" banką, kuris yra antras didžiausios bankas, šioje viduržemio jūros saloje - valstybėje.

Susitarimas dėl dešimties milijardų Eurų paskolos Kiprui kainavo ne tik vieno banko likvidivimą, bet ir visų indelių, esančių ir kitose šios šalies bankuose apkarpymą. Tiesa nuostolius patirs tik tie indėlininkai, kurie bankuose laikė daugiau kaip 100 000 Eurų sumas. Priminsime, jog bankuose laikomos sumos, kurios neviršyjančios minėtų 100 000 EUR. yra apdraustos, visoje Europos sąjungoje. Didžiausi indelių apkarpymai bus taikomi nacionaliniam Kipro bankui. Šio banko klientai neteks 20 procentų savo laikomų lėšų, kurių sumos viršyja vieną šimtą tūkstantį eurų. Kitų Kipro bankų klientai bus priversti atseikėti po 4 procentus nuo indėlių bei banko sąskaitose laikomų pinigų.

Forex investuotojai stebintys situaciją Kipre ganėtinai neigiamai reagavo į Nikosijos parlamento sprendimą, nesiimti griežtų taupymo priemonių. Todėl buve stebimas neigiamos EUR kurso kitimas, kitų valiutų atžvilgiu. Jungtinių Amerikos Valstijų doleris, EURO atžvilgiu pakilo į aukščiausią poziciją, per paskutinius keturis mėnesius. Konservatyvesni investuotojai mieliau rinkosi Japonijos jėna ar Šveicarijos Franką. Situacija Kipre neigiamai paveikė ir vieną iš didžiausių Europos valstybių - Jungtinę karalystę. Svaras sterlingas nors ir kilo Euro atžvilgiu, tačiau buvo fiksuojamas neigiamos korekcijos, kitų populiariausių valiutų atžvilgiu.

Šią savaitę duris vėl atvėre Kipro bankai, kurie buvo uždaryti nuo Kovo 16 dienos. Šalyje yra ivestas kredito kortelių, debeto limitas, kuris negali vyršyti 5000 EUR. per mėnesį. Smulkios paskolos be užstato, artimiausiu metu bankuose nebus suteikiamos. Tokia žinia praždiugino šioje šalyje veikiančias smulkių vartojimo kreditų įmones, kurios tikisi jog žmonėms šiuo metu bus patrauklesni greiti kreditai internetu.

Yra ir kitų nerimą keliančių žinių iš Euro zonos

Vokietyja, kuri yra viea ekonomiškai stipriausių valstybių pasaulyje bei turtingiausią Europos šalis, išplatino nerimą keliančias bedarbių ataskaitas. Paaiškėjo, kad bedarbių skaičius per Vasarį ūgtelėjo net 13 000 žmonių, nors darbo rinkos analitikai prognozavo, kad šį mėnesį bus fiksuojamas bedarbių mažėjimas.

Po parlamento rinkumų Italijoje tvyro visiškas politinis chaosas. Skandalingai pagarsėjusio, buvusio šalies ministro pirmininko S. Berlusconi politinis blokas niekaip negali susitarti su naujai išrinktais parlamentarais. Pasekoje šalyje tvyro visiška politinė suirutę, kuri neledižia suformuoti tvirtos vyriausybės. Savų problemų dar turi ir viena iš didžiausių euro zonos skaudulių - Graikija. Šioje šalyje vis dar yra nerima keliantis bedarbystės rodikliai, išorės skola neleidžia didinti vidaus vartojimo, o taupymo priemonėmis nepatenkinti gyventojai nuolatos rengia protesto akcijas.

Apibendrinus galima teikti, kad šiuo metu Europoje yra tikrai ganėtinai įtampta situacija, kuri verčia itin atsargiai vertinti artimiausias euro perspektyvas. Nors būkštavimų, kad Euro zona gali griūti ir pasigirsta, tačiau šiuo metu taimažai tikėtina, tačiau bendras valiutos nuosmukis dar galimas kelis artimiausius mėnesius.